
– Największym zagrożeniem dla niektórych gatunków jest nieświadomy turysta – mówili uczestnicy konferencji z okazji Dnia Ochrony Środowiska, zorganizowanej 6 czerwca 2016 r. w Warszawie. – Turyści nie powinni kupować pamiątek z chronionych roślin i zwierząt. Podczas Konferencji prezentowane były dwie wystawy oraz jeden z odcinków filmu, przygotowane w ramach projektu „Mapa Ginącego Świata”.
O problemach związanych z ochroną gatunków zagrożonych mówili uczestnicy konferencji zorganizowanej w Warszawie w związku z przypadającym w poniedziałek 6 czerwca światowym Dniem Ochrony Środowiska.
Podczas Konferencji krajowy koordynator ds. CITES z Departamentu Polityki Celnej Ministerstwa Finansów – Rafał Tusiński poinformował, że od 1998 r. w Polsce służba celna ok. 3 tys. razy wykryła przypadki przemytu gatunków zagrożonych. Zatrzymano ok. 300 tys. okazów – roślin i zwierząt chronionych przez CITES, w tym ok. 18 tys. żywych zwierząt.
– Konwencja waszyngtońska chroni gatunki zagrożone z powodów komercyjnych, z różnych powodów ciekawe dla człowieka. Sam popyt, działania kłusownicze i handel sprawiają, że pewne gatunki przestają normalnie funkcjonować w swoim środowisku – podkreślił Tusiński.
Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek stwierdził podczas Konferencji, że choć konwencja CITES obowiązuje już dość długo – służby, które zajmują się ochroną granic i przestrzeganiem prawa, cały czas mają wiele do zrobienia – wciąż bowiem zatrzymywane są eksponaty pochodzące z nielegalnego handlu zwierzętami z gatunków zagrożonych.
– Kiedy jedziemy na wycieczkę do Londynu – kupujemy figurkę Big Bena, w Paryżu kupujemy breloczek z miniaturą Wieży Eiffla. Ale w Afryce, Ameryce Południowej czy Azji nie ma takich sklepów pamiątkarskich. Tam pamiątki są inne – stwierdził kierownik Referatu Komunikacji Społecznej i koordynator ds. CITES, Piotr Tałałaj z Izby Celnej w Warszawie.
– Aby uniknąć nieświadomego uczestnictwa w handlu gatunkami zagrożonymi, należy przestrzegać jednej prostej zasady: nie kupować niczego, co wygląda jak część zwierzęcia – zaznaczył dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, dr Andrzej Kruszewicz, mając na myśli zwierzęta dziko żyjące.
– W związku z obowiązywaniem konwencji CITES w Polsce prowadzone są działania kontrolne i edukacyjne – powiedział R. Trusiński. – Jeśli chodzi o kontrolę, największy wzrost zatrzymań na granicach obserwowano w pierwszych latach, kiedy celnicy stopniowo uczyli się rozpoznawania gatunków zagrożonych. Uczyli się też rozpoznawania imitacji, np. odróżniania kości mamuta od kości bydła domowego albo wyrobów ze skóry bydlęcej (wykonanej na wzór skóry węża) – od oryginału.
Dzień Ochrony Środowiska został ustanowiony przez ONZ w 1972 r. Tematem tegorocznego Dnia jest walka z nielegalnym handlem gatunkami zwierząt zagrożonych wyginięciem. ONZ promuje go pod hasłem „Go Wild for Life”. Dzień ten obchodzi ponad 100 krajów, w tym Polska. Poniedziałkową konferencję zorganizował Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS. Wystawy i film zapewniło Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”.
(Opracowano na podstawie komunikatu PAP i informacji własnych)