
Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) oraz Interpol ogłosiły wspólnie w tym tygodniu ponad stustronicowy raport pod tytułem „Wzrost przestępczości przeciw środowisku – wzrastające zagrożenie dla zasobów naturalnych, pokoju, rozwoju i bezpieczeństwa”.
We wstępie do tego raportu obie instytucje stwierdzają, że wymordowanie w ostatnich dwóch dekadach kilkuset tysięcy słoni zwróciło uwagę światowej opinii publicznej na ogólny kryzys związany z nielegalną eksploatacją dzikiej przyrody na potrzeby międzynarodowego handlu.
Znajduje to odzwierciedlenie w licznych konferencjach, rezolucjach i deklaracjach podejmowanych podczas ponad 70 znaczących spotkań międzynarodowych, które od 2012 r. zorganizowano w celu wspierania wysiłków na rzecz ograniczania kłusownictwo i nielegalnego handlu. Nielegalny obrót tysiącami zwierząt i roślin osiągnął bezprecedensową skalę, niszcząc ekosystemy, przyczyniając się rozwoju i zwiększenia zróżnicowania ponadnarodowej przestępczości zorganizowanej, ograniczając dochody z turystyki. Przestępczość leśna – od nieuregulowanego lub nielegalnego wypalania węgla drzewnego po prowadzone na dużą skalę wycinki w celu pozyskiwania drewna, papieru i pulpy, powodująca wielkoobszarowe wylesiania, ma poważny wpływ na zwiększenie emisji i przyspieszenie zmian klimatycznych, a także na dostępność rezerw wody i pustynnienie.
W raporcie dość szczegółowo przedstawiono aktualny poziom i rodzaj najgroźniejszych i najczęściej spotykanych przestępstw przeciwko środowisku. Skala tej przestępczości, mierzona wg wartości pieniężnej szacowanej na podstawie generowanych zysków lub kosztów ponoszonych w jej wyniku strat, wzrasta co roku średnio o 5-7% i szacuje się, że w roku 2016 wyniesie 91–258 miliardów USD. Wartość ta stawia ją na czwartym miejscu wśród rodzajów przestępczości, po handlu narkotykami (344 miliardów USD), przestępstwach związanych z fałszerstwami (288 miliardów USD) oraz handlu ludźmi (157 miliardów USD).
W konkluzjach Raportu przedstawiono szereg zaleceń, podzielonych na pięć grup tematycznych:
- zmniejszanie zagrożeń dla bezpieczeństwa i pokoju,
- wzmacnianie praworządności
- poprawa organizacji, zarządzania i koordynacji (w służbach egzekwujących prawo)
- wspieranie finansowe zwalczania i zapobiegania przestępczości przeciwko środowisku.
- stosowanie bodźców ekonomicznych i podnoszenie świadomości konsumentów:
Przestępczość dotycząca CITES i nielegalnego handlu zajmuje w tym raporcie poczesne miejsce. Warto się z nim jednak zapoznać w całości – daje on bardzo interesujący, ale i niepokojący obraz aktualnej sytuacji w jednym z aspektów ochrony przyrody.