
Minister Środowiska w dniu 10 maja 2016 r. odwołał większość dotychczasowych członków Państwowej Rady Ochrony Przyrody – polskiego organu naukowego i powołał 22 nowych jej członków. PROP w nowym składzie zebrała się po raz pierwszy w dniu 16 maja i tego samego dnia sformułowała nową Komisję ds. CITES, która ma wykonywać zadania Rady wynikające z Konwencji Waszyngtońskiej i powiązanych przepisów krajowych i Unii Europejskiej.
Odwołując większość składu PROP Minister Środowiska podał dwie przyczyny: „niekonsultowanie stanowiska Rady z ministrem środowiska w sprawie Puszczy Białowieskiej” oraz „opóźnieniami w przygotowywaniu opinii dotyczących ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi (CITES)”. Jak można przeczytać na archiwalnej stronie internetowej PROP, Rada w kadencji X.2014-V.2016 wydała rekordową liczbę opinii dotyczących CITES (w roku 2015 było ich równo 400), a pewne opóźnienia były spowodowane zaprzestaniem (od października 2015 r.) wykonywania przez Ministra Środowiska jego ustawowego obowiązku zapewnienia finansowania kosztów działania PROP.
W skład nowej Komisji PROP ds. CITES weszły następujące osoby (w kolejności alfabetycznej):
- mgr Leszek Antkowiak z Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu,
- dr Agnieszka Czujkowska z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie,
- dr Janusz Hejduk – z Uniwersytetu Łódzkiego,
- mgr Adam Hryniewicz z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie (przewodniczący Komisji),
- mgr inż. Bartłomiej Popczyk – z Polskiego Związku Łowieckiego,
- mgr inż. Stefan Traczyk z Nadleśnictwa Jabłonna.
Trzy osoby z tego składu, będące pracownikami ogrodów zoologicznych, miały już do czynienia z CITES i to nie tylko jako wnioskodawcy. Między innymi prowadzili w przeszłości różne szkolenia dotyczące Konwencji Waszyngtońskiej, a dr Agnieszka Czujkowska kieruje Centrum CITES w warszawskim zoo, będącym azylem dla gadów i płazów chronionych przez tę Konwencję.