Opis problemu
Międzynarodowy handel okazami dzikiej fauny i flory to globalne zjawisko, przynoszące ogromne zyski na całym świecie. Drewno i pochodzące z niego produkty, stanowią największą część tego rynku, dając milionowe zyski. Jak wynika z szacunków nielegalny wyrąb lasów stanowi aż 40 % z globalnego handlu drewnem na świecie a straty finansowe wynikające z tego procederu sięgać mogą nawet 15 miliardów USD rocznie.
Nielegalny wyrąb występuje we wszystkich typach lasów, na wszystkich kontynentach, od Brazylii do Kanady, od Kamerunu do Kenii, od Indonezji do Rosji, niszcząc życie lokalnych społeczeności, powodując degradację środowiska naturalnego, przyczyniącj się do wymierania gatunków i przynosząc ogromne straty ekonomiczne.
Globalne konsekwecje
Nielegalny handel drewnem jest więc procederem o skali światowej, powodującym degradację ogromnych obszarów leśnych, czego najważniejszymi konsekwencjami są:
- postępujące zmiany klimatu poprzez zwiększanie emisji gazów cieplarnianych; deforestacja jest źródłem ok. 15 – 20% światowej emisji gazów cieplarnianych; lasy tropikalne są rezerwuarem ponad 210 gigaton węgla,
- utrata bioróżnorodności; szczególnie w lasach tropikalnych, które zamieszkiwane są przez ok. 80% wszystkich odkrytych dotychczas gatunków
- zaburzenia obiegu wody w ekosystemie i wzrost erozji gleb,
- utrata środków do życia lokalnych społeczności. Ponad 50 milionów ludzi żyje na terenach leśnych zagrożonych degradacją z powodu nielegalnego wyrębu.
Skala problemu
Niekontrolowane, bardzo intensywne wylesianie stanowi obecnie jeden z najważniejszych problemów środowiskowych. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 50 lat powierzchnia lasów na świecie spadła o ½. Każdego roku w wyniku wylesiania na świecie ubywa 12-15 milionów hektarów lasów. Dramatycznym przykładem są lasy Afryki, których powierzchnia w latach 1990- 2000 zmalała o ponad 9 milionów hektarów i lasy Amazonii znikające w tempie prawie 30 000 km2 rocznie.
Nielegalny wyrąb lasów to zjawisko dwojakie. Część stanowi drewno pozyskiwane nielegalnie przez lokalne społeczności do użytku własnego jako opał czy rzadziej materiał budowlany. Tego problemu nie da się rozwiązać bez szeroko zakrojonych działań mających na celu walkę z ubóstwem i poprawę warunków życia.
Jednakże za większość nielegalnej wycinki odpowiedzialne są duże firmy, handlujące na rynkach międzynarodowych. Ich działalność nie przynosi najczęściej żadnej korzyści lokalnym społecznościom a wręcz przeciwnie – ogromne obszary lasów ulegają kompletnej degradacji przez co znika naturalne środowisko życia zarówno milionów ludzi jak i tysięcy gatunków zwierząt.
Co więcej, bardzo często proceder nielegalnej wycinki wiąże się także z łamaniem praw człowieka czy wręcz działaniami o charakterze mafijnym w połączeniu z innymi nielegalnymi procederami takimi jak handel bronią czy narkotykami. Dlatego nielegalna wycinka lasów jest także bardzo istotnym problemem społecznym. Ze względu na milionowe straty ponoszone przez rynki światowe, jest to także priorytetowe zagadnienie ekonomiczne.
Sama Unia Europejska powoduje prawie 3 mld € strat ze względu na handel drewnem pochodzącym z nielegalnych źródeł w dorzeczu Amazonki, w krajach nadbałtyckich, dorzeczu Kongo, wschodniej Afryce, Indonezji i Rosji. ( za www.panda.org)
CZY WIESZ ŻE…
40-61% produkcji drewna w Indonezji i 25 % w Rosji pochodzi z nielegalnego wyrębu
W Gabonie, 70% pozyskanego drewna jest uważane za nielegalne.
Ponad 30000 km2 lasów nizinnych na Borneo zostało wyciętych na potrzeby międzynarodowego rynku drzewnego w ciągu dwudziestu lat
Kupuj odpowiedzialnie – chroń ludzi i przyrodę